Týdenní pořad bohoslužeb

12.týden


ohlášky

  • Děkuji všem, kdo se účastnili modlitebního setkání 24 hodin po Pána i poutníkům na Svatý Hostýn.
  • Tento týden bude probíhat v Odrách 29. ročních Přehlídky um. zájm. činnosti církevních škol a od úterý do čtvrtku (21. – 23. 3). Farního kostela se program dotýká až ve čtvrtek. Bude zde mše svatá ve 14.30 s otcem biskupem Martinem Davidem. Doprovází hudební těleso Datio. Srdečně jste zváni. Večerní v kapli na faře bude jako obvykle. Také připomínáme, že rámci doprovodného programu vystoupí skupina GoodWork a to ve středu 22. března v sále Dělnického domu v 18 hodin. Tento koncert je přístupný veřejnosti, proto jste na něj srdečně zváni.
  • V pátek se koná příprava pro prvokomunikanty v obvyklém čase v 17.30 na faře
  • Mládež zve na Večer chval, tuto sobotu v oderském kostele od 20.00.
  • Připomínáme, že příští neděli se mění čas na letní. Hodiny se posunou dopředu.

 

Čtvrtým stromem, který nám má v našem putování k Velikonocům připomenout dřevo Ježíšova kříže, se nachází nedaleko obce Pohoř. Má výšku 27 metrů, obvod kmene 3 metry a jeho listy dobře známe z kanadské vlajky. Jedná se o javor s příznakem klen. Javor je strom s tvrdým dřevem, jeho kořeny sahají hluboko pod zem. Svým stářím cca 130 let se řadí mezi nejstarší javory na Odersku. Stejného stáři je buk lesní, který se nachází na hranici „farského lesa“ a pole a můžeme jej vidět po levé straně naši trasy k javoru. Význam takových stromů je především lesnický a proto se  nechávají v lese dožít a nekácejí se.

Lesnický význam tohoto místa umocňuje poutního obraz sv. Huberta – patrona lesníků
a myslivců. Najdete ho jen pár metrů od javoru. 30. května 1995 ho požehnal jmenovec toho světce P. Hubert Šula spolu s otci Vojtěchem Klimentem, Bernardem Bartoněm OFM Cap.,
a Bohuslavem Novákem. Myslivci tehdy drželi na místě čestnou stráž. U obrazu přečtete i hezkou modlitbu a možná uvidíte i pavoučka pro štěstí.

U javoru u ohníčku opéct cokoliv si sebou přinesete. A to od 13.30 do 15 hodiny. Protože z mízy javoru, která obsahuje  u některých druhů 3% cukru, se připravuje tzv. javorový sirup, budou pro vás připravené i některé produkty s jeho příchutí. Pamatujeme na děti i na dospělé.

Po modlitbě u stromu se můžete vydat hledat schránku s úkolem pro děti a s dokončením citátu z encykliky Laudato si papeže Františka: Byli jsme počati v srdci Boha a tudíž „každý z nás je plodem Boží myšlenky. Každý z nás je chtěn,…. Schránku na místě najdete od 13.00.

Cesta kolem javoru pokračuje dál směrem na Jestřábí. U ní nedaleko Stříbrného jezírka stojí památný tzv. Mastilův kříž. Je spojen s osobou kněze Františka Mastila poznamenaného 3,5 letým pankráckým vězením padesátých letech. Tento kněz, působil krátce v Pohořské farnosti. Zde také zemřel 5. března 1955 ve věku nedožitých 65 let. Kříž byl postaven na připomínku tohoto kněze z iniciativy pana Františka Eliáše a požehnán 14. září 1994 za účasti P. Šuly a oderského duchovenstva a mnoha poutníků.

Protože najít náš Javor není zcela snadné, vyznačili jsme pro vás cestu. A to od bývalé restaurace, kde zaparkujete auto. Pěšky vás čeká trasa dlouhá 1,4 km. Podrobnosti najdete na internetu. Těšíme se na vás.

Kde jsme?

pozvánky

Statistika