Týdenní pořad bohoslužeb

28.týden.

verze v pdf: 28.tyden

Ohlášky:

  • U příležitosti 30. výročí kněžského svěcení zve otec Jan Larisch na mši svatou k Panně Marii ve Skále, kterou bude slavit v pondělí 6. července v 18. hodin. Po mši svaté jste zváni k malému pohoštění před místní restaurací.
  • Oblečení do kostela S létem se nám blíží i čas letní módy. Bude tedy vhodné připomenout základy zásady oblékání ke společnému slavení mše svaté. Šaty vyjadřují naše lidství, náš vkus, ale šaty také signalizují, k jak jaké činnosti se chystáme. Poznáme lidi, kteří se vydávají do přírody nebo ty, kteří se chystají relaxovat na zahradě. Jistě se budou lišit od těch, kteří se vypravili na nějakou slavnost, jako je svatba, promoce nebo třeba divadelní představení. Prostředí kostela je mezi ostatními zcela výjimečné, protože slouží ke chvále Boha. Nemělo by to být místo příliš upjaté, ale ani obyčejné.

Instrukce, které si dovolíme přednést, se dají snadno vyhledat na internetu pod etikou oblékání do kostela. Překvapivě začíná u mužů. Říká se v ní, že muž je hlavou rodiny a má jít vždy příkladem. Košile a dlouhé kalhoty by měly být samozřejmostí. Pokud už musíte mít tzv. kraťasy, vyhněte se prosím takovým, které odhalují vaše vypracovaná mužná lýtka.

U žen je to o něco složitější, protože ženy chtějí být krásné a pochopitelně každou neděli krásné jinak. Čemu je třeba se vyhnout nejlépe vyjadřují symboly, které obvykle najdete na dveřích bazilik, navštěvované často turisty. Jako vhodné se doporučují šaty nebo blůzy, které zakrývají ramena. Pokud mají dámy na šatech takzvaná provázková ramínka, pokládá se za nutné zakrýt si ramena a záda buď šátkem nebo bolerkem, které si prostě přinesete s sebou v kabelce. Sukýnky, prosím, alespoň po kolena. Vše ostatní je ponecháno na vaší svobodě a tvořivosti.

Je samozřejmě rozdíl, pokud si člověk odskočí na mši svatou ve všední den z nějaké činnosti a nestačí se převléci. Byla by zase škoda, aby věřící kvůli oblečení nepřišel. Tedy dá se to tolerovat. Jiná je situace v neděli, kdy má každý čas se připravit a zvolit, co si vezme. Mějme na paměti, že kromě základního kritéria, jak se v šatech cítím, je třeba zvážit, že jsou to ostatní, kteří se na nás dívají a okamžitě zaregistrují, jestli naše vizáž zapadá to atmosféry nedělní oslavy.

Snad to, co zaznělo, nebudete vnímat jako konzervativní a zpátečnické názory. I když to nejspíš nebude tak snadné vysvětlit dospívajícím dětem. Děkuji vám už teď za pochopení a vyprošuji vám Boží požehnání.

  • Tuto sobotu 11. 7. se bude slavnostně otevírat tzv. Flasharův břidlicový důl, který míjíte u silnice na Veselí. Otevírání začíná v 10 hodin a budeme při tom žehnat sochu sv. Barbory, která se u té příležitosti vynese ven z dolu.
Kde jsme?

pozvánky

Statistika